La versión de su navegador no está debidamente actualizada. Le recomendamos actualizarla a la versión más reciente.

IMPORTANT:

 Aquest lloc web fa servir cookies. Si hi segueix navegant considerarem que n’està acceptant el seu ús. Més informació sobre les cookies

Protecció de dades

Avís legal

Compartir:

CURS 2023-2024


 

FEBRER 

 

Dijous 8 

Setmana mundial de l’harmonia interconfessional.
Presentació del Calendari interreligiós i interconviccional 2024 d’AUDIR (Associació UNESCO per al Diàleg Interreligiós.

Tema: “Natura i diversitat”. 

Intervenció de Mikel Zabala Limousin, doctor en Biologia, professor emèrit de la UB.

Hora: 7 del vespre.

Lloc: Centre Cívic Barri Vell-Mercadal. 

 

Dimarts 13
Dia Mundial de la Ràdio 

Tema: “Ràdio: un segle d’informació, de diversió i d’educació”. 

Taula rodona amb la participació de Dolors Llagostera, responsable de Ràdio Annexa, Oriol Mas, director de Girona FM, i Guillem Terribas, crític de cinema.
Presentació a càrrec de Ma. Dolors Reig, presidenta d’Amics de la UNESCO de Girona.

Hora: 6 de la tarda.

Lloc: Sala Miquel Diumé - Ajuntament de Girona 

Activitat inclosa dins la Setmana dels Rahola 

 

Dijous 15 

Projecte educatiu i ciutadà “Apadrinem escultures”. Gimcana escultura (l)
amb alumnes de PFI-PTT d'Auxiliar en centres sanitaris de l’Institut Narcís Xifra. 

Hora: 12 del migdia.

Lloc: Barri de Sant Narcís. 

 

Diumenge 18 

Vermut 1r aniversari de l’apadrinament de l’escultura “Indret familiar” de Xavier Medina-Campeny, per part de l’AV La Massana de Salt.

Hora: 12 del migdia.

Lloc: Passeig Josep Tarradellas de Salt. 

 

Dimecres 21 

Dia internacional de la llengua materna. 

Taula rodona “El català en l’exhibició cinematogràfica”.

Hi participaran: Montserrat Nadal, cap del Servei del Foment de l’Audiovisual de la Secretaria de Política Lingüística; Paco Vilallonga, vicepresident del Col·lectiu de Crítics de Cinema, gestors del cinema Truffaut; Jordi Descals, d’ACEC Cines Olot, i un professional de l’àmbit de les plataformes digitals.
Modera: Laura Merino, coordinadora del Centre Audiovisual i Digital El Modern. 

Hora: 6 de la tarda.
Lloc: El Modern (c/ Nou del Teatre, 16) Girona.

Activitat del Cicle Llengua Poesia Llibre organitzat pels ST de Cultura,
Centre de Normalització Lingüística, Amics de la UNESCO de Girona i Ajuntament de Girona. 

 

Dissabte 24 

Activitat del projecte educatiu i ciutadà “Apadrinem escultures” amb professorat de la XEAUC (Xarxa d’Escoles Associades de la UNESCO de Catalunya). 

Hora: 11 del matí.

Lloc: Barri de l’Eixample. 

 

 

GENER

 

Divendres 19

Assemblea general de socis d’Amics de la UNESCO de Girona.

Hora: 6 de la tarda.

Lloc: Sala d’Actes de l’Hotel d’Entitats de Girona.

Activitat adreçada exclusivament als socis d’Amics de la UNESCO de Girona. 

 

Dijous 25

Visita al Mercat de Salt.

Trobada de padrins de les escultures d’Emília Xargay: Escola d’Educació Especial Font de l’Abella – Grup Acàcies de Girona i Associació de comerciants del Mercat de Salt.

Hora: 11 del matí.

Lloc: Mercat Municipal de Salt.

 

Dilluns 29

Presentació del llibre “Una talaia sota els núvols” d’Isabel Oliva Prat, Témenos Edicions, a càrrec de Rosa Ma. Falgàs, presidenta d’ACEFIR, i tresorera d’Amics de la UNESCO de Girona.

Amb la participació de Carme Jordi, recitant, i Josep Cassú, al piano, i l’autora.

Hora: 2/4 de 7 de la tarda.

Lloc: Fundació Valvi.

 

Dimarts 30

Commemoració del DENIP (Dia Escolar de la No violència I la Pau).

Acció Plantem la Pau (18a edició) 

A 3⁄4 de 4 de la tarda, al Jardí de la Pau del GEIEG de Palau, plantarem una figuera, l’arbre de Plantem la Pau 2024, amb alumnat i professorat de 6è de l’Escola Migdia, representants de l’Ajuntament, dels ST d’Educació, del GEIEG i d’Amics de la UNESCO de Girona.

****

A les 6 de la tarda, a la Sala d’Actes de l’Hotel d’Entitats de Girona, sentirem els poemes creats per a Plantem la Pau 2024 i coordinats per Lluís Lucero. Presentació del Fòrum Català per a la Pau 2024 a càrrec de Núria Cuadrat, tècnica d’Educació Global i Pau de la Coordinadora d’ONG Solidàries de les comarques gironines i l’Alt Maresme.

 

 

DESEMBRE

 

Dissabte 2

Inauguració de l’escultura “Girona, Terra de Pau i Treva” de l’escultora Pia Crozet.

Escultura apadrinada per la Biblioteca Carles Rahola i Amics de la UNESCO de Girona.

Hora: 12 del migdia.       

Lloc: Jardí de la Pau de Girona.

Organitza: Ajuntament de Girona.

 

Diumenge 10

Acte en record de la professora i llatinista Dolors Condom i Gratacós (Palamós, 1926 - Girona, 2016).

Hora: 12 del migdia.

Lloc: Plaça Dolors Condom Gratacós.

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona i Equip ICE Dolors Condom de la UdG, amb la col.laboració de la Càtedra de Patrimoni literari Ma. Àngels Anglada - Carles Fages de Climent de la UdG i l’institut Jaume Vicens Vives de Girona.

 

Dilluns 18

Taula rodona “Memòria del setmanari Presència” amb Josep Clara, Jordi Dalmau, Pius Pujades i Joan Vidal i Gayolà.

Presentació a càrrec de Jordi Grau, president del Col.legi de Periodistes de Catalunya - Demarcació de Girona

Hora: 6 de la tarda.

Lloc: Casa de Cultura de Girona - Aula A.

 

Dijous 28

Acte a l’entorn de l’escultura “Família” (1981) d’Emília Xargay (Sarrià de Ter, 1927- L’Escala, 2002)

Hora: 11 del matí.

Lloc: Jardins de la Font del Rei del carrer de la Creu.       

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona i Cercles d’Estudis d'Informàtica - ACEFIR

 

 

NOVIEMBRE

 

Dijous 9

Cicle sobre Intel·ligència Artificial (IA)

Conferència “Els reptes de la Intel·ligència artificial” a càrrec de Pere Garcia Calves, investigador del CSIC, codirector de la Unitat de Desenvolupament Tecnològic del CSIC.

Hora: 6 de la tarda.          

Lloc: Casa de Cultura - Aula A.

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona i Casa de Cultura de Girona.

 

Dijous 16

Cicle sobre Intel·ligència Artificial (*)

Taula rodona: Intel·ligència Artificial i Ètica.

Presentació a càrrec de Sílvia Aulet Serrallonga, directora de la Càtedra UNESCO de Polítiques culturals i Cooperació de la UdG.

Hora: 6 de la tarda.          

Lloc: Casa de Cultura - Aula A

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona i Casa de Cultura de Girona.

 

Dissabte 18 (*)

Celebració del Dia de l’Aprenent 2023

Programa i formulari d’inscripció a

https://sites.google.com/view/diadelaprenent/p%C3%A0gina-dinici?authuser=0

Hora: Tot el dia.    

Lloc: Casa de Cultura de Girona.

Organitza: ACEFIR (Associació Catalana per a l’Educació, la Formació i la Recerca)

 

Dijous 23

Cicle sobre Intel·ligència Artificial

Conferència “Sense IA no hi ha renovables” a càrrec de Joaquim Meléndez Frigola, EXIT, Enginyeria de Control i Sistemes Intel·ligents.

Hora: 6 de la tarda.          

Lloc: Casa de Cultura - Aula A.

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona i Casa de Cultura de Girona.

 

Divendres 24

Presentació del llibre “Una talaia sota els núvols” d’Isabel Oliva Prat, Témenos Edicions a càrrec de Rosa Ma. Falgàs, presidenta d’ACEFIR i tresorera d’Amics de la UNESCO de Girona.

Amb la participació de Carme Jordi, recitant, i Josep Cassú, al piano, i l’autora.

Hora: 2/4 de 7 de la tarda.          

Lloc: Fundació Valvi

 

Dimecres 29

Projecte Apadrinem escultures. Renovació de compromisos vers l’escultura “Mururoa” (1998) de Jordi Gispert per part de l’INS Salvador Espriu de Salt.

Hora: 12 del migdia.          

Lloc: Rotonda Passeig Marquès de Camps.

 

Dijous 30

Cicle sobre Intel·ligència Artificial

Taula rodona: Intel·ligència Artificial i Salut.

Presentació a càrrec d’Albert Sabater Coll, director de l’OEIAC de la UdG.

Hora: 6 de la tarda.          

Lloc: Casa de Cultura - Aula A.     

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona i Casa de Cultura de Girona.

 

(*) Activitats incloses dins els actes de la Setmana UNESCO 2023 de la Xarxa Civil UNESCO.

 

 

OCTUBRE

 

Dijous 5
Sortida al Pení i al Parc Natural del Cap de Creus.
Visita guiada a la base del Pení.
Xerrada a la seu del Parc, a Vilajuïga, a càrrec del director del Parc, Ponç Feliu.
Hora de sortida: ¾ de 9 del matí
Lloc de sortida: Plaça Poeta Marquina.
Cal inscripció prèvia abans del dijous 28 de setembre.

Dilluns 9
Espai Soci. Xerrada “Records culturals d’un temps, d'un país” a càrrec de Jordi Dalmau Corominas.
Hora: 6 de la tarda.
Lloc: Aula A - Casa de Cultura de Girona.

IV Jornades biennals sobre Societat industrial
Tema: La indústria alimentària i el patrimoni de la terra i del mar.
Dijous, 19 i 26 d’octubre
Horari:
de 2/4 de 10 del matí a 3/4 de 2 del migdia
Lloc: Aula A - Casa de Cultura de Girona
La inscripció és gratuïta, però cal fer-la prèviament a AQUÍ

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona i Càtedra UNESCO de Polítiques culturals i Cooperació de la UdG. Col·laboren: Casa de Cultura de Girona, Facultat de Turisme de la UdG, MNACTEC, Museu del Suro de Catalunya a Palafrugell, Ecomuseu La Farinera de Castelló d’Empúries, Museu Etnogràfic de Ripoll i FCACU.

Celebració del Dia Mundial del Patrimoni audiovisual
Tema: Famílies de pel·lícula.
Dimarts 24, a les 7 de la tarda, a l’Arxiu Municipal de Girona.
Divendres 27, a les 5 de la tarda, a l’Arxiu Municipal de Girona.

En trobareu tota la informació a: https://www.girona.cat/sgdap/cat/projectes_patrimoni_audiovisual_propera.php
Organitza: Centre de Recerca i Difusió de la Imatge (CRDI) i Museu del Cinema de Girona. Col·labora: Amics de la UNESCO de Girona.

 

 

SETEMBRE

 

Dijous 7

MA(G)MA, espectacle de poesia i música a càrrec d’Agnès Cervià Vidal, M. Rosa Cullell Oliveras, Mei Ferrer Costa i Paula Sánchez Leiva. Direcció artística: Elena Martinell Vilalta.

Hora: 7 de la tarda.                 

Lloc: Casa de Cultura - Auditori Josep Viader.         

Organitza: Coordinadora Nit de Poetes i Amics de la UNESCO de Girona

amb la col·laboració de l’Ajuntament i la Diputació de Girona.

 

Divendres 15

Vetllada literària Nit de Poetes (30a edició).

PRIMERA PART

Guanyadors dels Jocs Florals i Literaris Escolars 2023 de Girona:

Nora Massegú Pueyo i Júlia Ortiz Merseburger (Flor Natural, ex aequo),

Mariona Feliu de la Peña Vilarroig (Englantina) i Tomàs Girbau Xalabarder (Viola).

Poetes d’avui: Lluís Bosch Sànchez,  Adam Manyé i Sardà, Carme Romia i Agustí i Anna Gual Vendrell, Premi Miquel de Palol 2022.

Poeta de sempre: Abbas Kiarostami (Teheran, 1940 – París, 2016)

Coordinació i presentació: Lluís Lucero Comas

SEGONA PART

Girona, ciutat de versos. 30 anys de Nit de Poetes.

Dramatúrgia i direcció: Martí Peraferrer Vayreda.

Hora: 9 del vespre.

Lloc: Edifici de la Generalitat - Pati de les Magnòlies (en cas de pluja, Auditori J. Irla).

Organitza: Coordinadora Nit de Poetes i Amics de la UNESCO de Girona amb el suport de l’Ajuntament de Girona, la Diputació de Girona, el GEiEG i la Generalitat de Catalunya. I la col·laboració de la Fundació Prudenci Bertrana.

 

Dijous 21

Celebració del Dia internacional de la Pau de Nacions Unides.

Lectura de poemes i reflexions entorn la Pau amb la col·laboració de l’escola Migdia.

Hora: 11 del matí.

Lloc: Jardí de la Pau (c/ Emili Grahit, davant la biblioteca Carles Rahola)

 

 

ATENCIÓ:

Hem tornat a programar la sortida al Peni per al dijous 5 d’octubre.

Si hi esteu interessats, feu-nos-ho saber al correu secretaria.unescogi@gmail.com o trucant al tel. 972 41 22 58.

Data límit per inscriure-s’hi el 19 de setembre.