La versión de su navegador no está debidamente actualizada. Le recomendamos actualizarla a la versión más reciente.

CURS 2014-2015


 

ACTIVITATS MES DE JULIOL 2015 

  

  

Dilluns 6
Inauguració de l’exposició dels dibuixos de l’Auca de la Catedral de Girona. Homenatge a Carles Vivó i Siqués a càrrec de la regidora d’Educació, Lídia Vidal Juventench.
Text: Jordi Dalmau. Dibuixos: Ció Abellí, Mònica Aymerich, Clara Bacquelaine, Roser Balló, Joan Baron, Manel Baulida, Albert Casellas Condom, Ernest Dalmau Corominas, Ernest Dalmau Pararols, Josep Duixans, Anna Estadella, Domènec Fita, Mercè Huerta, Bep Marquès, Meritxell Ramos Balló, Vicenç Pijaume Sureda, Santiago Roca D. Costa, Martí Rosés Garriga, Guillem Terribas, Joan Vallès, Isidre Vicens, Montserrat Vidal de Llobatera, David Vivó Codina i Mar Vivó Codina.

Presentació de la maqueta de la Catedral del saltenc Moisès Auguet.

Lectura de textos sobre la catedral de Girona a càrrec de Jordi Dalmau, Lluís Lucero i Dolors Reig.

Lloc: Biblioteca Miquel Martí i Pol de St. Gregori.
Hora: 7 de la tarda.

Activitat organitzada amb la col·laboració de l’ajuntament de St. Gregori.
L’exposició romandrà a la biblioteca durant el mes de juliol.

 

Dilluns 13
Conferència “Joan Amades, la memòria del poble” a càrrec d’Amadeu Carbó, president de l’Associació Cultural Joan Amades.
Actuació de la coral del GEiEG dirigida per Pilar Sanz.

Lloc: Auditori Josep Viader - Casa de Cultura de Girona
Hora: 2/4 de 8 del vespre

Activitat organitzada amb la col·laboració del GEiEG.

 

 

ACTIVITATS MES DE JUNY 2015 

 

Divendres 12
Conferència “Paisatge cultural, Patrimoni Mundial de la UNESCO”
a càrrec d’Àngel Morillas, membre d’ICOMOS, responsable estatal del projecte "El Patrimoni en mans dels joves".
Lloc: Aula A - Casa de Cultura de Girona
Hora: 7 de la tarda


Diumenge 14
Sortida a Figueres. Itinerari turístic de patrimoni industrial
Visita al Museu de l’Electricitat de Figueres i el Museu de la Tècnica de l’Empordà.
Lloc de sortida: Estació d’autobusos de Girona
Hora de sortida: 2/4 de 10 del matí
INSCRIPCIÓ PRÈVIA FINS AL 9 DE JUNY


Divendres 19
“La Devesa literària” (passejada, recital,...) a càrrec de Lluís Lucero, poeta i vicepresident d’Amics de la UNESCO de Girona
Lloc de sortida: La Rosaleda (seu de l’AV Devesa - Güell)
Horari: de 7 de la tarda a 2/4 de 9 aprox.
Activitat organitzada per l’AV Devesa - Güell


Dijous 25
Projecció dels curtmetratges:
“Llàtzer” amb Martí Peraferrer i Mariona Ginès
“Diògenes, el gos” amb Gerard Quintana,
ambdós dirigits per Mateu Ciurana.
Presentació de “Bernadette”, el nou projecte de Mateu Ciurana.
Lloc: Aula Magna - Casa de Cultura de Girona
Hora: 8 del vespre

 

 

ACTIVITATS MES DE MAIG 2015

 

Dimarts 5

Cloenda del IX Cicle de Patrimoni Industrial.

Conferència “El fons històric Endesa  i el seu paper en la recuperació del patrimoni històric de l’electricitat” a càrrec de Vanessa López, responsable del fons històric d’Endesa a Catalunya.

Lloc: Aula A – Casa de Cultura de Girona   Hora: 7 de la tarda

Acte inclòs a la Setmana d’Europa 2015 - Ajuntament de Girona.

 

Dijous 7

Cloenda del projecte Apadrinem escultures a Girona. Curs 2014-15.

Lloc: La Marfà (c/ de Baix, 2)  Hora: de 10 a 12 del matí

Organitzat conjuntament amb La Caseta – Serveis Educatius de l’Ajuntament de Girona

 

Dimarts 12

El Patrimoni Cultural Immaterial al segle XXI.

Amb la intervenció de:

Josep Viana, president de l’Ens de l’Associacionisme Cultural Català; Antoni Carné, coordinador de l’ENS; Dolors Reig, presidenta d’Amics de la UNESCO de Girona – FCACU, i Joaquim Nadal, director de l’Institut Català de Recerca en Patrimoni Cultural (ICRPC).

Lloc: Col.legi d’Arquitectes (Pl. Catedral, 8) Hora: 7 de la tarda

Organitzat per: FCACU, ICRPC, Ens, amb la col·laboració d’Amics de la UNESCO de Girona.

 

Apadrinament de l’escultura Imploració de Fidel Aguilar

(Girona, 1894-1917)

Projecte educatiu i ciutadà Apadrinem escultures

 

 

A més de:

 

Divendres 8. Participació a l’acte institucional unitari per celebrar el Dia d’Europa, a la 1 del migdia al Saló de Descans del Teatre Municipal de Girona.

 

Dijous 14. Participació a l’acte de cloenda de la 9a edició d’Apadrinem escultures, a Sta. Coloma de Farners (matí) i a Riudarenes (tarda). A Sils (data per determinar). Organitza: CRP de la Selva 1. Departament d’Ensenyament.

 

El diumenge 14 de juny està prevista una sortida a Figueres per visitar el Museu de l’Electricitat i el Museu de la Tècnica. Reserveu-vos la data!

 

 

ACTIVITATS MES D'ABRIL 2015

 

Dimarts 14

IX Cicle de Patrimoni industrial

Conferència “A propòsit de la redescoberta d’un trull d’oli. Un complex industrial basat en la xarxa de recs de Banyoles” a càrrec de Jeroni Moner, arquitecte i president del Centre d’Estudis Comarcals de Banyoles.

Lloc: Aula A – Casa de Cultura de Girona

Hora: 7 de la tarda

 

Divendres 17

Acte de lliurament de premis del XX Concurs artístic i literari d’Amics de la UNESCO de Girona

Tema: L’art en l’espai públic: patrimoni de tots.

Lloc: Aula Magna de la Casa de Cultura de Girona

Hora: 7 de la tarda

 

 

  

Dissabte 25

Sortida a Terrassa.

Visita al Museu de la Ciència i de la Tècnica de Catalunya (Itinerari turístic de patrimoni industrial) i a les esglésies romàniques de St. Pere de Terrassa.

Data límit per a inscriure-s’hi: dimarts 14 d’abril

 

Dimarts 28

IX Cicle de Patrimoni industrial

Conferència “Conferència “Aigua i Energia” a càrrec de Joan Gaya, enginyer

Lloc: Aula A – Casa de Cultura de Girona

Horari: 7 de la tarda

 

 

ACTIVITATS MES DE MARÇ 2015

 

Divendres 6

Lectures de textos sobre la catedral de Girona amb motiu de l’exposició “Auca de la Catedral de Girona. Homenatge a Carles Vivó i Siqués”

Lloc: Centre Cultural Can Gruart de Vilablareix  

Hora: 8 del vespre

L’exposició romandrà a Can Gruart tot el mes de març.

Horaris de visita: de 4 de la tarda a 10 del vespre.

 

Dimarts 10

Inauguració del IX Cicle de Patrimoni industrial.

Conferència “Any internacional de la llum i el Museu de la Ciència i la Tècnica de Catalunya” a càrrec de Jaume Perarnau, director del mNACTEC.

Lloc: Aula A – Casa de Cultura de Girona  

Hora: 7 de la tarda

 

Divendres 20

Celebració del Dia mundial de la Poesia.

Acte literari i musical a l’entorn del poema 2015 “Illa escrita” de Jaume Pont (Lleida, 1947).

Lloc: Biblioteca Carles Rahola (c/ Emili Grahit, 4)  

Hora: 7 de la tarda

Organitza: Serveis Territorials de Cultura a Girona i UNESCOGI, amb la col·laboració de Biblioteques de Girona, Voluntariat per la Llengua, Consorci per la Normalització Lingüística, Fundació Astrid 21 i Federació Catalana d’Associacions i Clubs UNESCO.

 

Dilluns 23

Diàlegs amb la Ciència. Els plàtans de la Devesa i el seu futur a càrrec de Narcís Motjé, enginyer forestal.

Lloc: Aula A – Casa de Cultura de Girona  

Hora: 2/4 de 8 del vespre

 

Dimarts 24

IX Cicle de Patrimoni industrial.

Conferència “La fàbrica del Terri: patrimoni de St. Julià de Ramis” a càrrec d’Assumpció Vila, economista.

Lloc: Aula A – Casa de Cultura de Girona 

Horari: 7 de la tarda

 

 

NOTA:

Reserveu-vos el dissabte 25 d'abril. Estem preparant una sortida a Terrassa per tal de fer la visita al Museu de la Ciència i la Tècnica de Catalunya (Itinerari turístic de patrimoni industrial) i a les esglésies romàniques de St. Pere de Terrassa. 

 

 

ACTIVITATS MES DE FEBRER 2015

 

Del dilluns 2 al divendres 27

Exposició “Auca de la Catedral de Girona. Homenatge a Carles Vivó i Siqués” d’Amics de la UNESCO de Girona.

Text: Jordi Dalmau 

Il·lustracions de: C. Abellí, M. Aymerich, C. Bacquelaine, R. Balló, J. Baron, M. Baulida, A. Casellas, E. Dalmau, E. Dalmau Pararols, J. Duixans, A. Estadella, D. Fita, M. Huerta, Bep Marquès, V. Pijaume, M. Ramos, S. Roca D. Costa, M. Rosés, G. Terribas, J. Vallès, I. Vicens, M. Vidal de Llobatera, D. Vivó i M. Vivó.

Lloc: Centre CulturalCan GruartdeVilablareix (c/ Farigola, 50)

Horari: de 4 de la tarda a 10 del vespre

 

Divendres 13

Celebració del Dia mundial de la Ràdio 2015

Taula rodona entorn el tema “Els joves i la ràdio”

Lloc: Centre CulturalCan GruartdeVilablareix

Hora: 8 del vespre

Organitza: Ràdio Vilablareix i Amics de la UNESCO de Girona-FCACU

 

Dimarts 17

Diàlegs amb la Ciència: “Cervell, música i estat d'ànim”, a càrrec d’Esteve Farrés, físic, i Marcel Farrés, neurocientífic.

Lloc: Aula A – Casa de Cultura de Girona 

Hora: 2/4 de 8 del vespre

 

Dilluns 23

Celebració del Dia de la llengua materna (21 de febrer)

Xerrada “Més de 250 anys de les Instruccions per a l’ensenyança de minyons” a càrrec de Salomó Marquès, catedràtic d’Història de l’Educació a la UdG.

Lloc: Casa de Cultura de Girona 

Hora: 2/4 de 8 del vespre

Amb la col·laboració de Som Escola.

 

Divendres 27

Estrena de la versió digitalitzada de  l’audiovisual “Les línies prenen forma” d’Amics de la UNESCO de Girona.

Lloc: Aula Magnade la Casa de Cultura de Girona 

Hora: 2/4 de 8 del vespre

Activitat del projecte educatiu i ciutadà Apadrinem escultures

 

 

ACTIVITATS MES DE GENER 2015

 

Diumenge 11

“Anem a ... descobrir escultures” (5)

Activitat del projecte educatiu i ciutadà "Apadrinem escultures"

Lloc: Pl. Marquès de Camps (punt de sortida) – Pont del Domini (punt d’arribada) 

Hora: d’11 del matí a 1 del migdia

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona en col.laboració amb la Caseta de la Devesa –Recursos educatius de l’Ajuntament de Girona

 

Divendres 16

Presentació del llibre “L’obediència ja no és una virtut” de Lorenzo Milani, edició a cura de Miquel Martí Solé, excoordinador d’Escoles Associades a la UNESCO.

Hi intervindran: Lluís Muntada, escriptor i professor de la UdG, i Miquel Martí.

Lloc: Aula A – Casa de Cultura de Girona 

Hora: 7 de la tarda

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona i Rosa Sensat.

 

Divendres 23

Assemblea general de socis d’Amics de la UNESCO de Girona.

Lloc: Sala d’Actes de l’Hotel d’Entitats de Girona 

Hora: 7 de la tarda

 

 PLANTEM LA PAU 2015 (9a edició) 

Celebració del DENIP – Dia Escolar de la No violència I la Pau – 30 de gener

  • Dijous 29, a les 10 del matí

Visita al Jardí de la Pau de Girona, situat a les instal•lacions del GEiEG de Palau. Plantada d’un noguer – l’arbre de Plantem la Pau 2015 – i lectura dels poemes de Plantem la Pau 2015.
Amb la participació de l’alumnat de 6è de l’escola Migdia de Girona, escola UNESCO, i amb la col·laboració del GEiEG.

 

  • Divendres 30,  a les 7 de la tarda

 Xerrada “Enfortim la Pau: educació i desarmament” a càrrec de Jordi Armadans, director de FundiPau.

Lectura dels poemes de Plantem la Pau 2015  sota la coordinació de Lluís Lucero.

A l’auditori Josep Viader - Casa de Cultura de Girona.

 

 

ACTIVITATS MES DE DESEMBRE 2014 

 

Dijous 11

Presentació del llibre “La fe de cent poetes catalans” de Mn. Joan Carreres i Péra.

Hi intervindran: Monsenyor Francesc Pardo, bisbe de Girona; David Pagès i Cassú, professor i escriptor; Ma. Dolors Reig Garganta, presidenta d’Amics de la UNESCO de Girona i Mn. Joan Carreres i Péra, autor del llibre.

Lloc: Auditori Josep Viader - Casa de Cultura de Girona 

Hora: 8 del vespre

Organitza: Amics Gironins de Verdaguer, Amics de la UNESCO de Girona i llibreria Empúries

 

Dissabte 13

Activitat per a la Marató de TV3, dedicada a les malalties del cor.

Hi intervindran: Dr. Rafael Masià Martorell, cardiòleg; Marc Ibars i Badia, president de la Federació Catalana de Donants de Sang; Tomàs Fajardo Sarret, president de GICOR; Ma. Dolors Reig Garganta, presidenta d’Amics de la UNESCO de Girona - FCACU.

Estrena i projecció de l’audiovisual Escultures amb cor d’Amics de la UNESCO de Girona.

Lloc: Auditori Josep Irla(Pl. Pompeu Fabra, 1) 

Hora: de 6 a 8 del vespre

Organitza: Amics de la UNESCO de Girona amb la col·laboració de GI-COR i la Federació Catalana de Donants de Sang. 

 

 

Divendres 19

Conferència “La Mancomunitat de Catalunya” a càrrec del Dr. Joaquim M. Puigvert, professor titular d’Història contemporània de la UdG i comissari de l’exposició “La Mancomunitat de Catalunya a les terres de Girona” juntament amb Narcís Figueras.

Lloc: Aula A - Casa de Cultura de Girona  

Hora: 8 del vespre

 

 

ACTIVITATS MES DE NOVEMBRE 2014

 

Dilluns 10

Acte d’apadrinament de l’escultura “44 volums. A Josep Pla” de Pia Crozet a càrrec dels nois i noies de la residència Can Font de Llorà – Fundació Astres i del facilitador dels tallers Edu Sívori. Amb la participació de la Gerent de la Fundació Astres, Anna M. Suñer, i l’escultora Pia Crozet.

Lloc: Pl. Josep Pla de Girona  Hora: 6 de la tarda

Activitat del projecte Apadrinem escultures d’Amics de la UNESCO de Girona.

 

Dimarts 11

Presentació del llibre “Colònies (i veïnats) industrials de la Selva” de Xavier Martí Ylla, a càrrec de Jaume Sobrequés, historiador.

Lloc: Aula A - Casa de Cultura de Girona  Hora: 2/4 de 8

Dins el marc de l’exposició La veu de les colònies industrials.

  

Dilluns 17

Xerrada Emília Xargay, una artista viril? a càrrec d’Eva Vázquez, historiadora de l’art.

Lloc:  Biblioteca Iu Bohigas de Salt  Hora: 2/4 de 8 del vespre

Activitat del projecte Apadrinem escultures d’Amics de la UNESCO de Girona organitzada amb la col·laboració de l’ajuntament de Salt i la biblioteca Iu Bohigas.

  

Dimarts 18

Xerrada El Patrimoni cultural subaquàtic i la nau d’Haití a càrrec de Xavier Nieto, exdirector del Centre d’Arqueologia Subaquàtica de Catalunya.

Lloc: Auditori Josep Viader - Casa de Cultura de Girona  Hora: 2/4 de 8 del vespre

 

Dimarts 25

Presentació del llibre “El silenci dels telers” d’Assumpta Montellà a càrrec de Núria Martí Constans, escriptora.

Lloc: Aula A - Casa de Cultura de Girona  Hora: 2/4 de 8

Dins el marc de l’exposició La veu de les colònies industrials.

 

Dijous 27

Presentació del llibre A l’últim revolt de la paraula d’Isabel Oliva, editat per Curbet Eds.

Hi intervindran Joan Domènech i Moner qui en farà la presentació, Rosa Font, la poeta que ha prologat el llibre, i l’autora, Isabel Oliva.

Lloc: Fundació Valvi de Girona  Hora: 8 del vespre

 

Dissabte 29

Concert de la coral d’AUDIR – Associació UNESCO per al Diàleg Interreligiós 

Lloc: Església del Carme de Girona   Hora: 5 de la tarda

Organitza: JUNTS amb la col·laboració d’Amics de la UNESCO de Girona.

 

NOTA:

Del 15 al 22 de novembre es durà a terme arreu dels Països Catalans, la 4a edició de la Setmana UNESCO. Podreu trobar-ne el programa a: http://xarxacivilunesco.blogspot.com.es

 

 

ACTIVITATS MES D'OCTUBRE 2014

 

Divendres 10
Projecció de l’audiovisual “Carandell. Història de la Música 25è aniversari. Període Antic fins Romanticisme”. 

Amb la intervenció del Director dels ST de Cultura, Antoni Baulida, la presidenta d’UNESCOGI, Dolors Reig, i l’autor, Joan Carandell.

Lloc: Aula Magna de la Casa de Cultura de Girona
Hora: 8 del vespre

  

 

 

Diumenge 19

Sortida al Montseny – Reserva de la Biosfera des del 1978 -amb el guiatge del Dr. Martí Boada 

(vegeu programa)

 

Dilluns 27
Celebració del Dia Mundial del Patrimoni Audiovisual :

 

  • “Àlbum de fotografies japonès” (ca. 1885-1890) a càrrec de Jordi Pons, director del Museu del Cinema de Girona, i
  • “Els altres: una visió del retrat a Girona” a càrrec de David Iglésias, tècnic d’arxius del CRDI.

Lloc: Museu del Cinema (c/ Sèquia, 1 – Girona)
Hora: 2/4 de 8 del vespre


Organitza: Centre de Recerca i Difusió de la Imatge (CDRI) – Museu del Cinema – Amics de la UNESCO de Girona

 

 

ACTIVITATS MES DE SETEMBRE 2014

 

Divendres, 5
Projecció de l'audiovisual “El Camí de St. Jaume a Girona” d’Amics de la UNESCO
Lloc: CAT de Vilajuïga

Hora: 8 del vespre


Com a complement de l’acte us proposem sopar al CAT Vilajuïga. Preu: 15 €
Us preguem confirmació abans del dijous 4, al 601 294 779

 

Dissabte, 13
Acte del projecte Apadrinem escultures
Apadrinament de l'escultura “Rostres” de Domènec Fita per part de l'AV de Montjuïc
Lloc: Plaça Domènec Fita

Hora: 1 del migdia

Activitat organitzada per l'AV de Montjuïc dins el programa de la festa del barri

 

           NIT DE POETES 2014 (21a edició)

Divendres, 19

Lloc: Pati de les Magnòlies

(en cas de pluja, auditori Josep Irla) Pl. Pompeu Fabra, 1
Hora: 10 del vespre

 

Primera part
Intervenció de les guanyadores dels Jocs Florals de l’Ajuntament de Girona
(nivell secundària postobligatòria):
Núria Fàbrega (Escola Les Alzines) i Marina Vinardell (Escola Maristes-Girona)
Poetes d’avui (i de sempre)
Jaume Bosquet (Salt, 1956), Àngel Rodríguez (Figueres, 1966),
Josep Maria Sala-Valldaura (Gironella, 1947) i Josep Solà (Sta. Coloma de Farners, 1946)
Antonio Machado (Sevilla,1875-Cotlliure, 1939)
Coordinació i presentació: Lluís Lucero

 

Segona part
Homenatge a Joan Vinyoli (Barcelona, 1914-1984)
Tria de textos: Lluís Lucero Adaptació i direcció: Martí Peraferrer

 

 

Organitza: Coordinadora Nit de Poetes i Amics de la UNESCO de Girona.
Amb la col·laboració i el suport de: Ajuntament de Girona, Consell Comarcal del Gironès, Diputació de Girona, Generalitat de Catalunya, GEiEG.               

 

Dilluns 22
Amb motiu del Dia de la Pau de Nacions Unides (21 setembre)

Plantem la Pau 2014 (tardor)
Lloc: Pineda de Riudellots de la Selva

Hora: 11 del matí

 

Divendres, 26
Celebració del Dia Europeu de les Llengües
Lloc: Auditori Josep Irla

Hora: 8 del vespre

 

NOTA:

Estem preparant una sortida al Montseny amb el guiatge de Martí Boada,
per al diumenge 19 d'octubre. Us n'enviarem més informació ben aviat.